Szukaj

Produkty

Kategorie

Kolekcje

Producenci

Brak wyników

Jak dbać o brogsy?

Paulina, 1 grudzień 2020
Jak dbać o brogsy?

Jak dbać o brogsy?

Brogsy to eleganckie buty, które przypadną do gustu wszystkim zwolennikom stylu smart casual. Ich cechą charakterystyczną są przyciągające wzrok zdobienia w postaci oryginalnych perforacji. Wyróżnia się kilka rodzajów obuwia typu brogues. Im mniej zdobień, tym dany fason jest uznawany za bardziej formalny. Brogsy najczęściej produkuje się z wysokiej jakości skóry naturalnej, lecz niekiedy na rynku spotkać można się także z tańszymi modelami z jej ekologicznego odpowiednika. Jak dbać o takie buty, by mogły nam posłużyć jak najdłużej?

Czyszczenie

Jeżeli jesteśmy posiadaczami brogsów, zadbać musimy o regularne i dokładne ich czyszczenie. Pierwszy krok to wyjęcie sznurowadeł i umieszczenie w ich wnętrzu drewnianych, najlepiej cedrowych prawideł. Zadbamy w ten sposób o optymalny kształt obuwia i unikniemy jego deformacji. Widoczny brud lub błoto usuwamy przy pomocy wilgotnej szmatki. Następnie zostawiamy brogsy do wyschnięcia, bez wyciągania prawideł. Jeżeli na ich powierzchni pojawi się kurz, pozbywamy się go szczotką z końskiego włosia o średniej miękkości.

Pielęgnacja

By móc cieszyć się brogsami jak najdłużej, zadbać musimy nie tylko o regularne ich czyszczenie. Równie ważną rolę odgrywają zabiegi pielęgnacyjne z użyciem balsamu do skóry naturalnej. Taki specyfik pomoże odżywić materiał i zadbać o jego strukturę. Aplikujemy go na buty przy pomocy bawełnianej szmatki, wmasowujemy i odstawiamy na około 5 minut. Po wchłonięciu się preparatu, przecieramy brogsy miękką szmatką. Balsam pomoże nam w usunięciu zabrudzeń i plam, które niełatwo zauważyć na pierwszy rzut oka. Z jego pomocą zlikwidujemy również ciemne ślady pojawiające się na czubkach butów. Taki zabieg należy powtarzać co około miesiąc.

Pastowanie

Brogsy należy pasować przy pomocy niewielkiej szczotki lub kawałka delikatnej tkaniny, aplikując na powierzchnię cholewki odpowiedni krem do pastowania. Specyfik wmasowujemy w strukturę materiału okrężnymi ruchami. Po wsiąknięciu kremu, przystępujemy do polerowania.

Woskowanie

Jeżeli chcemy, by nasze brogsy wyglądały jak nowe, zastosujmy wosk do skóry naturalnej. Kosmetyk nakładamy na powierzchnię cholewki przy pomocy bawełnianej szmatki. Wosk warto skropić kilkoma kroplami wody, a następnie dokładnie wetrzeć w materiał. Następnie polerujemy buty z użyciem specjalnej szmatki przeznaczonej do tego celu.